Ustalenie godzin pracy i form dostępności w określonych godzinach. Musisz postanowić kiedy dostępność komunikacyjna jest tekstowa, audio czy wideo a kiedy synchronicznie. Ustalenia takie poczyń z pracodawcą, partnerami lub ze sobą. Zapraszam do odsłuchania kolejnego odcinka.
Tak by to było jasne dla osób, które szukają kontaktu.Tak by nikt nie oceniał Twojej gotowości do pracy czy efektywności na podstawie dostępności non stop lub jej braku. To bardzo ważne bo przekroczenie granicy, która powoduje u innych myślenie, że Twój tryb pracy zdalnej oznacza dostępność cały czas jest bardzo łatwe ale za to bardzo trudno jest się potem z tego wycofać. Korzystaj z możliwości jakie dają statusy komunikatorów by podawać w nich informacje o przerwie czy pełnej aktywności.
Ale generalnie jeśli czujesz flow to nie trzymaj się sztywno żadnych godzin i czasów - one mają Cię przede wszystkim zabezpieczyć przed przepracowaniem kiedy ewidentnie nie idzie…
Korzystaj z możliwości jakie dają statusy komunikatorów by podawać w nich informacje o przerwie czy pełnej aktywności.
Jeśli jesteś skowronkiem to pracuj najintensywniej od rana, jeśli sową to staraj się zrobić tyle do przodu wieczorami czy nocą by starczyło tego na zakładkę na następny dzień do momentu ponownej aktywności.
Poniżej zamieszczam krótki test pozwalający określić Twój chronotyp. Odpowiedz na wszystkie pytania, zapisując, których odpowiedzi jest więcej:
1. Gdy musisz wstać następnego dnia wcześnie rano:
a) obudzisz się naturalnie, bez konieczności nastawiania budzika,
b) będzie to ciężkie, wstaniesz po kilku pobudkach budzika.
2. Kiedy najlepiej ci się pracuje/uczy?
a) w godzinach przedpołudniowych,
b) wieczorem.
3. Wolisz, by spotkania towarzyskie odbywały się:
a) w godzinach popołudniowych,
b) w godzinach późnowieczornych.
4. Największą ochotę na seks masz:
a) rano,
b) wieczorem.
5. Całonocna impreza:
a) jest dla ciebie męką,
b) uwielbiasz to.
6. Do pracy:
a) wolisz przychodzić wcześniej i wcześniej wychodzić,
b) wolisz przychodzić później i zostawać do wieczora.
Większość odpowiedzi a) - Jesteś skowronkiem. Uwielbiasz wcześnie rozpoczynać dzień. Spanie do późna uznajesz za stratę czasu. To co musisz zrobić, robisz wcześniej, bo najwięcej energii masz rano. Po południu już tylko odpoczywasz. By móc wcześnie wstawać, kładziesz się wcześniej spać – zwykle koło 21-22 godziny. Preferujesz życie towarzyskie w godzinach popołudniowych lub wczesnowieczornych.
Większość odpowiedzi b) - Jesteś sową. Trudno ci wcześnie wstawać z łóżka, nie umiesz odnaleźć się w we wczesnoporannej rzeczywistości. Uwielbiasz spać długo i preferujesz nocne maratony. Praca lub nauka późnym wieczorem czy nawet w nocy jest dla ciebie czymś normalnym. Świetnie odnajdujesz się w nocnym życiu towarzyskim. Jesteś ekstrawertykiem i lubisz nowe doznania. Ludzie-sowy bywają bardziej podatne na lęki i stany depresyjne.
Tekstowych, audio czy wideo a przede wszystkim rozmów synchronicznych - w nich jeśli Ty ustalasz zasady to określ z góry ile czasu masz na takie połączenie a jeśli rządzi druga strona to poinformuj wcześniej ile masz czasu na efektywne połączenie.
Prokrastynacja lub zwlekanie, czy też ociąganie się (z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka) – tendencja, utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia.
Kiedy masz jednak określone godziny, brak dzieci w domu, czy miejsca, w których pracuje Ci się najlepiej to staraj się dopasować swój harmonogram do tego by je maksymalnie wykorzystywać.
Inny sposób na pracę, również zdalną przedstawia Beata Pawlikowska, podróżniczka i pisarka. Spróbuj poszerzyć swoją wydolność umysłową przesuwając ją o 5-10 minut w momencie, kiedy łapie Cię zmęczenie.
Prokrastynacja, czyli nieracjonalne odkładnie niektórych zadań na później, to problem, z którym boryka się stosunkowo wiele osób. W czasie tego wykładu dr Marek Wypych przedstawia podstawową wiedzę psychologiczną oraz najnowsze odkrycia neurobiologiczne dotyczące podłoża tego zjawiska.
O prelegencie:
dr Marek Wypych – adiunkt w Pracowni Obrazowania Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2009 r. uzyskał tytuł doktora nauk biologicznych w zakresie neurofizjologii. Od 2013 r. zajmuje się badaniem aktywności ludzkiego mózgu z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Interesują go mechanizmy samokontroli oraz wpływ emocji na funkcje wykonawcze. Kieruje m.in. projektem „Neuronalne korelaty prokrastynacji” realizowanym w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.
Zrobię to zaraz, później, jutro. Każdemu z nas zdarza się z czymś zwlekać. Dla niektórych prokrastynacja staje się jednak stylem życia – z problemem tym boryka się nawet co piąta dorosła osoba. Odkładając ważne sprawy na później, możemy stracić zdrowie, które w ten sposób zaniedbujemy, omijają nas istotne wydarzenia, a niepowtarzalne okazje przechodzą koło nosa. Co zrobić, by chciało się chcieć? Dlaczego prokrastynujemy i co mówią o tym badania naukowe? Czy istnieją różne rodzaje i nasilenia prokrastynacji? I w końcu – jak sobie z nią radzić?
Psycholog Joanna Gutral, założycielka portalu psychoedukacyjnego Zdrowa Głowa i kampanii społecznej „Mam Terapeutę”, rozmawia na ten temat z prof. Jarosławem Michałowskim – psychologiem, dziekanem Wydziału Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.
dr hab. Jarosław Michałowski, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz kierownik Laboratorium Neuronauki Emocji w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. W pracy naukowej koncentruje się na problematyce neuronalnych korelatów doświadczeń emocjonalnych oraz relacjach pomiędzy emocjami i procesami poznawczymi. Jest certyfikowanym terapeutą i superwizorem terapii poznawczo-behawioralnej (Cognitive Behavioral Therapy – CBT) oraz terapeutą schematów. Pomaga pacjentom z nerwicami, zaburzeniami lękowymi, depresją i trudnościami w relacjach.
Google zebrało swoje porady dotyczące zarządzania czasem. Zapoznaj się z nimi jeśli wciąż czujesz potrzebę poszerzania wiedzy w tym zakresie.
Kto albo co zabiera Ci czas?
W ciągu dnia wiele czynników może odciągać Cię od pracy. Na wydajność może wpłynąć krótka rozmowa telefoniczna, wymiana zdań, odpowiedź na e-mail czy za długa analiza zadań. Może Cię też rozpraszać otoczenie, np. hałas lub brak dobrych narzędzi. Twoją produktywność mogą też obniżać stałe elementy dnia, np. docieranie na spotkania.
Źródła problemu mogą być różne, a ich identyfikacja jest pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania. Najpierw sprawdź, ile czasu zajmuje Ci wykonywanie poszczególnych zadań. Zapisuj czas poświęcany na codzienne zadania i sprawdzaj, czy maksymalnie go wykorzystujesz. Stwórz harmonogram lub dziennik w notesie czy narzędziu online, np. arkuszu kalkulacyjnym. Dokładne zapiski to klucz do sukcesu – zanotuj wszystkie zadania, problemy, przerwy czy rozmowy. Najlepiej będzie, jeśli uda Ci się zbierać dane przez tydzień lub dwa - tak będziesz w stanie precyzyjnie określić, na co poświęcasz czas. Następnie przyjrzyj się wykrytym problemom i zastanów się, jak je zminimalizować. Narzędzia do zarządzania produktywnością (np. Asana, Basecamp, Google Keep) pomogą Ci stworzyć listy zadań i plan dnia. Niektóre narzędzia pozwalają też przypisywać zadania innym osobom i wysyłać przypomnienia. Wiele z tych narzędzi jest bezpłatnych lub ma darmowe wersje przeznaczone dla małych zespołów.
Bądź realistką czy realistą. Próby wykonania zbyt wielu zadań mogą obniżyć produktywność i chęć do pracy. Zacznij od priorytetów. Stwórz listę na papierze lub w jednym z wymienionych narzędzi. Zaznaczanie wykonanych zadań to świetna motywacja do realizowania kolejnych. Aby zwiększyć produktywność, codziennie korzystaj z tych pięciu zasad:
Zachowaj koncentrację podczas spotkań online. Unikaj zbędnych spotkań, które nie wymagają Twojej obecności i nie przynoszą Ci korzyści. Twój czas jest cenny. Korzystaj z niego rozsądnie.
Organizując spotkanie online, określ oczekiwania, udostępnij materiały wcześniej, pilnuj czasu. Twórz listy zadań na każdy dzień. Wyrób sobie nawyk tworzenia list z zadaniami priorytetowymi w danym dniu.
Nie warto siedzieć cały dzień przy biurku – przerwy (5–10 min) poprawiają koncentrację. Eliminuj rozpraszacze. Poproś o ciszę lub przenieś się do innej części biura, by móc się skupić na pracy.
Wyśpij się. Brak snu negatywnie wpływa na pracę, więc wyśpij się i przygotuj na kolejny dzień.
Zwiększenie produktywności nie oznacza, że rozpraszacze znikną. E-maile, pytania i spotkania nadal będą częścią pracy, ale poprawisz swoją ogólną produktywność.
Lepsze zarządzanie czasem może przynieść korzyści na polu zawodowym i prywatnym – od obniżenia stresu i zminimalizowania liczby pomyłek po zwiększenie produktywności. Pomyśl, co kradnie Ci czas w ciągu dnia, i zastanów się, jak możesz poprawić sytuację.
All Rights Reserved 2022 ©PracujZdalnie.net
Radek Kobiałko
Marketing Heroes