Kurs
Pracuj zdalnie

Odcinek 10:
"Życie prywatne kompatybilne z pracą zdalną"

Dopasowanie życia prywatnego do pracy i odwrotnie to klucz do sukcesu.


Materiały dodatkowe

Balans, wdzięczność, docenianie możliwości

Życie prywatne offline i online powinno być ułożone tak by korzystać z możliwości jakie daje praca zdalna dla jak najlepszej jakości naszych relacji, pasji etc.


Warto dobrze wykorzystać i ułożyć kanały komunikacji tak by pomagały nam rozwijać nasze życie prywatne nie przeszkadzając jednocześnie w pracy zdalnej czy nie powodując frustracji, że gdy pracujemy w pięknym miejscu np. nie możemy się nim nacieszyć. Wtedy trzeba pamiętać, że moglibyśmy siedzieć 8 lub więcej godzin w biurze bez okna czy w tzw. open space.

Messenger rooms do kontaktów z grupami znajomych

Utwórz takie grupy, wymieniaj się tam informacjami, plotkami, umawiaj na wirtualne spotkania. Również z osobami z pracy, z którymi spotykałbyś/ałabyś się w przerwach na kawce czy papierosie utwórz taką grupę do prywatnych spotkań i firmowych plotek. Ważne by pokoje takie były utworzone na innym komunikatorze niż ten do kontaktów zawodowych. Messenger rooms jest do tego idealny bo przecież najwięcej znajomych masz na FB, często nie znając nawet ich numerów telefonów. Jednocześnie przyzwyczajaj znajomych, że nie jesteś tam dostępna/y zawsze ale w czasie wolnym od pracy lub w przerwach od pracy.


Kliknij i dowiedz się jak działają pokoje messengera


Posłuchaj i zobacz jak sam Mark Zuckerberg opowiada o Messenger Rooms:

Selekcjonuj rozrywkę

Zrób porządek na półkach audiobooków, podcastów czy listach filmów, programów i seriali. Zostaw na nich tylko takie pozycje, które na pewno chcesz skonsumować bo za duża ilość klikniętych kiedyś do wysłuchania czy obejrzenia na później niepotrzebnie Cię rozprasza. Po pierwsze zbyt dużo takich tytułów sprawia przygnębiające , często nieprawdziwe, wrażenie, że praca zabiera Ci większość czasu na rozrywkę a po drugie za dużo czasu będzie Ci zajmować wybór tego co chcesz wysłuchać lub obejrzeć gdy masz czas wolny. Jeśli oglądasz jakiś serial, słuchasz audiobooka czy konsumujesz inne pozycje zajmujące więcej czasu to staraj się skupić na jednym tytule aż go skończysz. To pozwala uniknąć straty czasu na ciągłe poszukiwanie nowości i dodawanie ich do coraz dłuższej listy tego czego nigdy nie wysłuchasz czy nie zobaczysz.


Inne aktywności jak siłownia, treningi na zewnątrz, spotkania w realu itp. planuj tak aby mogły się elastycznie dopasować do Twojej pracy a nie odwrotnie. Szkoda bowiem spędzić na siłowni godziny kiedy możesz mieć słabszą formę fizyczną a za to dobry flow do pracy.


Przygotowałem dla Ciebie playlistę piosenek na Spotify. Jeśli trafię w Twój gust to zyskasz też czas na tworzenie własnej 😉

A to moja ulubiona playlista pomagająca w skupieniu podczas pracy:

Śledź rankingi pomagające w wyborach

Oducz się scrollowania

Pamiętaj, że bezsensowne scrollowanie mediów społecznościowych czy innych stron zabiera Ci czas i energię, którą naprawdę możesz lepiej spożytkować. Ten mityczny brak czasu na serial czy książkę zjada właśnie scrollowanie. Zrób więc sobie detox cyfrowy, selekcję znajomych, grup, tematów jakie obserwujesz by widzieć tylko to co naprawdę Cię interesuje. Więcej o sposobach na cyfrowy detox, które testowałem na sobie w tych odcinkach podcastu:

Naucz się asertywności

Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć, postaw w sposób otwarty, w granicach nie naruszających praw, ani psychicznego terytorium innych osób oraz własnego. Innymi słowy to umiejętność zachowania się równocześnie z szacunkiem dla siebie i dla innych.


Bez względu na to czy pracujesz w domu czy w jakimś publicznym miejscu Twoje otoczenie musi się nauczyć rozumieć i szanować to jak pracujesz. To, że siedzisz w kawiarni, czy leżysz na plaży czy polanie nie oznacza, że masz luz i każdy może Cię zaczepiać. Naucz się informować kogoś kto podchodzi z tradycyjnym “co słychać”, że siedząc i patrząc w niebo układasz myśli związane z pracą. Praca zdalna nie jest bowiem tylko pracą online Więcej w tym odcinku mojego podcastu:

Moment kiedy myślisz, porządkujesz coś, ustawiasz sobie miejsce do pracy to jest wszystko czas Twojej pracy. Ludzie nie znający pracy zdalnej w pełnym jej wymiarze z dowolnością miejsc w jakich się ją wykonuje mają duży problem ze zrozumieniem, że Ty możesz pracować leżąc na plaży, spacerując, ćwicząc czy pijąc kawę w kawiarni. Ty musisz ich tego nauczyć jeśli chcesz by nie tylko przestali Ci przeszkadzali ale w dodatku zaczęli szanować to co i jak robisz.

All Rights Reserved 2022 ©PracujZdalnie.net

Radek Kobiałko

Marketing Heroes