Kurs
Pracuj zdalnie

Odcinek 1:
"Wprowadzenie do kursu i podstawy pracy zdalnej"

Każdy odcinek mojego kursu przygotowany jest w wygodnej formie audio do słuchania. Pod nagraniem udostępniam zawsze materiały dodatkowe, do których się w nim odnoszę. Mam nadzieję, że pomogą Ci one przyswoić wiedzę związaną z przestawieniem się na pracę zdalną w lepszy sposób.


Słuchając tego odcinka dowiesz się:

 • Czym jest praca zdalna i nie zawsze musi być online, żeby była zdalna - mam nadzieję, że to pozwoli Tobie otworzyć się na nowe możliwości i dać szanse odnalezienia się w nowej rzeczywistości;
 • Jakie zawody można wykonywać pracując zdalnie - jest tego naprawdę sporo i myślę, że niektóre z nich mogą Ciebie bardzo zaskoczyć. Są też takie, które będą oczywiste ale nie dla wszystkich więc również o nich wspominam;
 • Szklanka może być do połowy pusta albo do połowy pełna - wszystko zależy od perspektywy z jakiej na nią patrzymy. Słuchając tego odcinka mam nadzieję, że uda mi się przekonać Ciebie, że praca zdalna to więcej korzyści niż problemów. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy będziesz do niej przygotowany ... ale o tym już w kolejnych odcinkach mojego kursu.

Zapraszam do słuchania! Kliknij przycisk odtwarzania i przestaw się na pracę zdalną 😀


Materiały dodatkowe

Czym jest praca zdalna?

Wytłumaczenie różnicy między pracą zdalną w trybie home office i poza nim oraz tego, że praca zdalna nie zawsze jest online. Posłuchaj mojego podcastu o tym, że praca zdalna nie zawsze jest online.

Zawody odpowiednie do pracy zdalnej

Omówienie przykładowych zawodów idealnych do pracy zdalnej i tych, które, tylko z pozoru, wydają się nie nadawać do pracy z takim trybie.


TOP 20 zawodów idealnych do pracy w trybie zdalnym:


1. Web Developer - twórca stron internetowych, który projektuje je do użytku osobistego lub komercyjnego. Potrafi wykorzystać swoje umiejętności w reklamie, doradztwie w zakresie zarządzania, projektowaniu systemów komputerowych i innych dziedzinach.

2. Wirtualny asystent/ka - świadczy usługi administracyjne, techniczne i kreatywne dla wielu branż (prawo, administracja, finanse itd.)


3. Tłumacz/ka - dzięki znajomości minimum dwóch języków tłumacz może znaleźć zatrudnienie w korporacjach i innych podmiotach sektora publicznego i prywatnego, tłumacząc teksty lub przygotowując dokumentację w języku obcym.


4. Specjalista/ka od Mediów Społecznościowych - obecność firm w mediach społecznościowych staje się coraz ważniejsza. Specjalista od Mediów Społecznościowych posiada talent do efektywnego korzystania z platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i Instagram. Dzięki temu może on pracować z domu, pomagając firmom promować ich markę i produkty za pośrednictwem marketingu czy PR w mediach społecznościowych.


5. Twórca tekstów, pisarz, pisarka - tworzy teksty na różne tematy, redaguje już powstałe, dokonuje korekt i sprawdza fakty. Może tworzyć posty na bloga lub pracować nad bardziej technicznymi artykułami.


6. Specjalista/ka ds wprowadzania danych - wprowadza informacje z zapisów odręcznych lub fizycznych do systemu komputerowego. 


7. Grafik/czka - od tworzenia prostych grafik, loga firmy, wizytówek, po przygotowywanie większych projektów graficznych. Najważniejsza jest tu kreatywność i umiejętność korzystania z odpowiedniego oprogramowania.


8. Przedstawiciel/ka Biura Obsługi Klienta - kontaktują się z nim osoby, które chcą uzyskać więcej informacji na temat produktu lub usługi danej firmy, złożyć reklamację lub zażalenie. Przedstawiciel Biura Obsługi Klienta może pracować zdalnie, odpowiadając na wiadomości e-mail lub połączenia telefoniczne.


9. Księgowy/a - sporządza dokumenty finansowe i zapewnia ich dokładność. Te prace są dostosowane do pracy w domu, z okazjonalnymi wizytami u klientów i spodziewanymi godzinami nadliczbowymi.


10. Architekt/ka - praca architekta wymaga dużej dawki wiedzy, kreatywności i wyobraźni. Polega bowiem na wykonywaniu projektów budynków oraz na kontrolowaniu procesu ich budowy. Nie ma żadnej potrzeby by przebywał on czy Ona w biurze. Podstawą do stworzenia projektu architektonicznego jest dziś specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, także i w tym przypadku wystarczy jedynie posiadanie komputera.


11. Handlowiec - praca handlowca bez problemu może być wykonywana zdalnie. Głównym zadaniem w tym zawodzie jest pozyskiwanie nowych klientów przy pomocy technik sprzedaży. Przedstawiciel handlowy często działa w terenie więc siłą rzeczy i tak pracuje zdalnie.


12. Telemarketer/ka - również praca telemarketera polega na wykonywaniu telefonów i budowaniu relacji z klientami. Obowiązki związane z tym stanowiskiem z powodzeniem mogą być wykonywane zdalnie. Niekiedy jest to nawet bardziej pożądane – w zaciszu domowym pracownik może wykonywać telefony w skupieniu i ciszy, a w biurze, gdy wiele osób dzwoni w tym samym momencie, zachowanie koncentracji może być bardzo utrudnione. Dlatego też, oferty pracy zdalnej dla telemarketera są coraz częściej spotykane.


13. Nauczyciel/ka - nauczyciel i praca online – niemożliwe? Może wydawało się tak niektórym jeszcze do niedawna. A jednak! Tzw. e-learning staje się dziś coraz bardziej popularny w czasach pandemii często konieczny. Aby poprowadzić zajęcia z języka obcego lub korepetycje z dowolnego przedmiotu wystarczy dziś stały dostęp do Internetu. Dzięki programom umożliwiającym odbycie telekonferencji, nauczyciele mogą przeprowadzić lekcje bez wychodzenia z domu. Jest to korzystne również dla ich uczniów, którzy nie muszą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy. Takie rozwiązanie staje się powszechne zwłaszcza jeśli chodzi o szkoły językowe. Od pewnego czasu powstają również szkoły średnie w trybie online, które przeznaczone są głównie dla dorosłych. Pandemia pokazała jednak, że praktycznie każda szkoła i każdy nauczyciel powinni być przygotowani do nauczania zdalnego.


14. Zdalne korepetycje - jesteś świetny/a z matematyki? Studiowałeś/aś fizykę, chemię lub polonistykę? Biegle mówisz w obcym języku - np. po angielsku, niemiecku, hiszpańsku czy francusku? Możesz na tym zarabiać przez internet, nie wychodząc z domu! W jaki sposób. Udzielając korepetycji przez Skype lub inny komunikator. Zainstaluj komunikator: Zooom, Skype lub Google Meet i ucz. Po prostu.


15. Sprzedawca internetowy


I w końcu tak oczywiste profesje idealne do pracy zdalnej jak:


16. Bloger/ka


17. Youtuber/ka


18. Podcaster/ka


19. Coder/ka


20. Reasearcher/ka


Zdalnie może też pracować każdy rodzaj urzędnika, pracownika biurowego, doradcy i wielu, wielu innych. Zawody pozornie niepasujące do pracy zdalnej:


1. Fryzjer może uczyć zdalnie jak zadbać o włosy w domu;


2. Piekarz może w formie vloga na przykład uczyć jak piec chleb;


3. Makeup, kosmetyka również porady zdalne;


4. Kafelkarz może spokojnie nauczyć kładzenia kafelek zdalnie;


5. Muzyk,wokalista/stka dzięki nowoczesnym technologiom może nie tylko nagrywać zdalnie ale też występować w tym trybie na żywo nie tylko dzięki coraz szybszym połączeniom internetowym ale też, na przykład jako hologram.


Zobacz jak to możliwe gdy aktorka Aleksandra Popławska wciela się w rolę nieżyjącej Kory tworząc hologramowy występ:

Instruktorka jogi zdalne ćwiczenia jogi w formie vlogów lub transmisji na żywo w mediach społecznościowych są coraz popularniejsze. Polecamy jogę z Małgorzatą Mostowską:

Lekarz, lekarka -  telemedycyna już przed pandemią rozwijała się dynamicznie ale teraz w wielu specjalizacjach zastąpi tę tradycyjną. Rozwój sztucznej inteligencji pozwala na dokładniejsze diagnozy niż te dokonywane przez człowieka a nowe technologie pozwalają lekarzom na diagnostykę zdalną.


Policjant/tka - wielu z nich może już też pracować zdalnie obsługując kamery monitoringu, drony czy szukając przestępców internetowych w sieci.

Podstawowe korzyści z przestawienia się na pracę zdalną

 • Korzyści mentalne
 • Finansowe i bytowe
 • Większa wolność
 • Możliwość dopasowania pracy do swoich ulubionych pór dnia, miejsc czy nawet ubioru
 • Komfort mentalny bycia w swoich strefach komfortu, poczucie bezpieczeństwa i samodzielności
 • Oszczędności na dojazdach, miejscu zamieszkania, ciuchach, panu kanapce, podatkach
 • Więcej czasu dla rodziny, siebie samej czy samego, sportu
 • Lepsze i zdrowsze odżywianie
 • I najważniejsze! W większości przypadków biuro to nie jest wcale dobre miejsce do pracy a w wielu wprost najgorszym!


Jason Fried ma radykalną teorię na temat pracy w biurze i głosi ją już od 10 lat. Na TEDxMidwedst wyjaśnia główne problemy (nazywa je M&Z) i proponuje trzy rozwiązania. Warto zobaczyć i posłuchać. W ustawieniach są polskie napisy dla tych co ich potrzebują.

Jeśli wysłuchałaś czy wysłuchałeś mojego wprowadzenia do kursu w wersji audio korzystając też z tego co opisane i materiałów dodatkowych to możesz przejść do następnego odcinka i cieszyć się lepszym przygotowaniem do pracy zdalnej z minuty na minutę. Powodzenia!

All Rights Reserved 2022 ©PracujZdalnie.net

Radek Kobiałko

Marketing Heroes