Kurs
Pracuj zdalnie

Odcinek 3:
"Zasady i tryb pracy"

Poczytaj o zasadach i trybie pracy. Mówię o nich więcej w odcinkach 5, 6, 7 ale materiały dodatkowe zebrane tutaj pomogą Ci lepiej zrozumieć te nagrania.


Materiały dodatkowe

Dogadaj się z domownikami

Jeśli pracujesz w trybie home office to, w pierwszej kolejności, musisz zacząć od ustalenia zdrowych zasad funkcjonowania z pozostałymi domownikami. 

Posłuchaj podcastu o tym jak pracować z domu z dziećmi

Ustal zasady z pracodawcą

Ustalasz z pracodawcą zasady, godziny, tryb pracy informując o swojej sytuacji domowej i możliwościach dopasowania się do rodziny, współlokatorów etc.

Dopasuj do trybu i zasad godziny pracy

Czy pracujesz dla konkretnej firmy czy projektowo jako wolny strzelec szukasz możliwości dopasowania godzin pracy nie tylko do możliwości ale też tego w jakich godzinach czujesz się najlepiej - skowronek czy sowa?


Kliknij i dowiedz się więcej o skowronkach i sowach >

Zaznacz wyraźnie kiedy jesteś niedostępna/y

W każdym przypadku ustal stałe czy ruchome godziny w jakich jesteś kompletnie niedostępna/y . To ważne dla work life balance i rzetelnej oceny przez drugą stronę Twojej dostępności i wydajności.

Poinformuj innych w jakich okolicznościach, nie tylko przyrody, pracujesz

Jeśli pracujesz, lub chcesz pracować, zdalnie z innych miejsc czy w trakcie podróży to uprzedzasz swojego pracodawcę czy innych partnerów o takim trybie by akceptowali dźwięki wokół podczas rozmów, nietypowe miejsca, strój etc. Dobrze przeanalizuj też kiedy jest Ci potrzebne szybkie szybkie łącze internetowe, ile ono kosztuje i dopasuj to do swoich planów by nie okazało się, że po rzuceniu wszystkiego i wyjechaniu w Bieszczady jesteś w miejscu bez możliwości szybkiego łącza i to uniemożliwia Ci pracę.


Zawsze możesz też spróbować ruszyć przed siebie i zarabiać podróżując. Dowiedz się jakie są sposoby na łączenie przyjemnego z pożytecznym polecane przez podróżników z vana.

Ty wiesz najlepiej jak naprawdę możesz pracować

Nikt nie podpowie jak ma dokładnie wyglądać Twój tryb i dzień pracy. Tylko Ty wiesz w jakich godzinach lubisz i możesz pracować. Tylko Ty wiesz w jakich miejscach i okolicznościach potrafisz się skupić. Indywidualnym wyborem jest czy potrzebujesz jakiegoś specjalnego miejsca czy stroju do pracy. Nie przyjmuj więc żadnych porad, tego dotyczących, w ciemno.

Uważaj na pseudoekspertów i teoretyków pracy zdalnej

Jeśli czytasz czy słuchasz kogoś kto przedstawia się jako ekspert od pracy zdalnej to sprawdź jak długo, w jakim trybie i nad jakimi projektami zdalnie pracował. W sieci jest bowiem teraz wielu pseudo ekspertów od pracy zdalnej - teoretyków nie mających pojęcia jak się pracuje tak naprawdę. Oni robią więcej złego niż dobrego, znają się na pracy zdalnej jak Edyta Górniak na wirusologii,  i trzeba bardzo na nich uważać.


Posłuchaj jakie rady odnośnie organizowania sobie czasu na codzienną pracę z domu ma Justyna Świetlicka, pracująca zdalnie dietetyk i autorka podcastu Owsiana.

Posłuchaj też historii człowieka, który dzięki pracy zdalnej wyrwał się z małego miasteczka i podróżuje po całym świecie.

Q&A

- Czy praca zdalna w home office jest możliwa dla matki wychowującej dzieci w domu ?

Danuta, 28 Sosnowiec


W skrócie: oczywiście, że tak i jest tych możliwości więcej niż się wydaje. Więcej w nagraniu:


- Jaki tryb jest łatwiejszy do pracy zdalnej. Stałe godziny czy elastyczny czas ?

Marek 38, Pułtusk


W skrócie: To zależy od warunków i trybu w jakich funkcjonujesz lub w jakich chcesz pracować. Cała sztuka by dopasować wszystko tak by było najwygodniej i najefektywniej. Więcej w nagraniu:


- Jak przekonać pracodawcę, który nie chce się zgodzić na pracę zdalną ?

Beata 48 Niemodlin


W skrócie: Lista argumentów za jest długa ale zacznij od przekonania go do jednego dnia testowego w tygodniu i udowodnij, że warto. Więcej w nagraniu:

All Rights Reserved 2022 ©PracujZdalnie.net

Radek Kobiałko

Marketing Heroes